تبلیغات
˙·٠•●♥ دیدنیهای روز ♥●•٠·˙بر اساس آخرین مستندات سازمان حفاظت محیط زیست، طی سه دهه اخیر استانهای گلستان با ۲۷ درصد، گیلان، ۲۲ درصد و مازندران ۲۱ درصد كاهش مساحت جنگل روبه‌رو بوده‌اند.

بر پایه این گزارش، مساحت جنگلهای استان مازندران در سالهای ۱۹۷۴-۱۹۷۵ حدود یك میلیون و ۳۳۰ هزار هكتار بوده كه این رقم در سالهای ۱۹۸۸-۱۹۸۹ به حدود یك میلیون و ۲۵۶ هزار هكتار و در سالهای ۲۰۰۱-۲۰۰۲ به یك میلیون و ۵۵ هزار هكتار رسیده است.

آمارهای موجود نشان می‌دهد استانهای گلستان با ۲۱ درصد، مازندران ۱۶ درصد و گیلان ۵/۴ درصد كاهش مساحت جنگلهای خود طی ۲ دهه اخیر مواجه بوده‌اند كه در این مدت بیشترین كاهش مساحت جنگلهای شمال كشور به ترتیب در استانهای مازندران با ۲۰۱ هزار هكتار، گیلان ۱۳۴ هزار هكتار و گلستان ۹۵ هزار هكتار صورت گرفته است. 

طی ۳ دهه اخیر نیز به ترتیب استانهای مازندران با ۲۷۵ هزار هكتار، گیلان، ۱۸۲ هزار هكتار و گلستان ۱۳۱ هزار هكتار كاهش مساحت جنگلهای خود رو به رو بوده‌اند.

بنا بر آمار رسمی، از سال 1377 تا 1389 در جنگل‌ها و مراتع شمال كشور سه هزارو 215 فقره آتش‌سوزی رخ داد كه منجر به تخریب 15 هزار و هشت هكتار از عرصه‌های منابع طبیعی كشور شد.

31 درصد این تخریب‌ها، یعنی چهارهزارو 707 هكتار فقط در سال 1389 روی داد كه سه هزارو 575 هكتار آن در استان گلستان بود. این درحالی است كه در سال 1388 مجموع مساحت جنگل‌ها و مراتع آسیب دیده از آتش‌سوزی 5/400 هكتار یعنی نزدیك به یك دوازدهم سال 1389 بود.


با وجود این اظهار نظرها، مسئولان دولتی هنوز در بیان علت آتش سوزیها نیز با كارشناسان مستقل اختلاف دارند. به طور مثال، فرمانده یگان حفاظت جنگل‌ها گفته آمار آتش سوزی جنگل‌ها در11ماه سال90 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 100درصد افزایش یافته است كه علت آن افزایش پوشش گیاهی و مطلوب بودن میزان بارش فصل بهار بوده است.

كارشناسان برآورد كرده اند در صورتی كه روند تخریب جنگلها به شكل فعلی ادامه یابد، تا 50 سال دیگر، نقطه سبزی در ایران نخواهد ماند. آنها می گویند باید عزمی ملی برای حفاظت از این منابع خداداد در مسئولان و مردم به وجود بیاید تا فردا فرزندان این سرزمین، فقط جنگلها را در عكسهای یادگاری نبینند.+ نوشته شده در دوشنبه 28 فروردین 1391 ساعت 06:10 ق.ظ توسط سید مجتبی كیانژاد نظرات |