تبلیغات
˙·٠•●♥ دیدنیهای روز ♥●•٠·˙ورود به ورزشگاهها مهم ترین مشکل زنان ایران است / تصویری

پس از صدور دستور احمدی نژاد برای زمینه سازی سازمان تربیت بدنی جهت حضور زنان در ورزشگاهها برخی علما عکس العمل فوری نشان دادند صریحترین موضعگیری در این زمینه را آیت الله فاضل لنکرانی از مراجع تقلید مهم قم انجام داد که با صدور فتوایی، حضور بانوان را در مکانهای عمومی ورزشی که همراه با اختلاط است به هیچ وجه جایز ندانست.

نامه رئیس جمهوری به معاونش اینگونه بود :

"همان گونه که مطلعید مسابقات فوتبال جاذبه هاى فراوانى دارد و به ویژه در موارد حساس ملى و برجسته باشگاهى میلیون ها نفر به تماشا مى نشینند و ده ها هزار نفر از جمله خانواده هاى فراوانى هستند که علاقه مند و مشتاقند به اتفاق و از نزدیک و در محل ورزشگاه این مسابقات را مشاهده کنند. از این رو ضرورت دارد با همکارى وزارت کشور و با برنامه ریزى صحیح و مقتضى شئون بانوان محترم، بخشى از مرغوب ترین مکان هاى تماشاگران در مسابقات فوتبال ملى و مهم به طور ویژه به بانوان و خانواده ها اختصاص یابد.

این براى اولین بار بود که یک رئیس جمهور در نامه اى رسمى به زیردستانش دستور داد تا این امکان را براى خانم ها فراهم کنند .

عکس العمل علما پس از نامه رئیس جمهور بسیار سریع و صریح است .
در پایگاه اطلاع رسانی رسا، متن کامل فتوای آیت الله فاضل لنکرانی بدین شرح آورده شده است:
بسمه تعالی
به دنبال سوالات و استفتائات فراوانی که از طریق تلفن و یا به صورت کتبی و یا حضوری از اینجانب در رابطه با حضور بانوان محترم در ورزشگاهها شده است اشعار می دارد که اولا از نظر فقهی روشن است که نظر زن به بدن مرد حتی بدون لذت و ریبه جایز نیست و ثانیا از مسائلی که اسلام روی آن تکیه فراوان دارد عدم اختلاط زن و مرد است و ملاحظه شده است که اختلاط در جوامع غربی و متاسفانه در برخی نهادهای داخلی چه مفاسد فراوانی به دنبال داشته است.

بنابر این شرکت بانوان در مکانهای عمومی ورزشی که همراه با اختلاط است به هیچ وجه جایز نیست و در این امکنه ولو مکانهای خاصی برای زنان اختصاص یابد اما مفاسد اختلاط بر آن مترتب است . و لازم است دولت محترم جمهوری اسلامی مکانهای مستقلی را با رعایت همه ضوابط شرعی برای بانوان جهت امور ورزشی اختصاص دهد و از این جهت تبعیضی بین آنان قائل نشود. انتظار آن است که حرکت مسئولین محترم در مسیر احیای ارزشهای اسلامی باشد و از اموری که موجب خدشه دار نمودن این امر است اجتناب نماید. خداوند به همه توفیق عمل به احکام اسلامی را عنایت فرماید.
محمد فاضل
5/2/1385

همچنین حضرت آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی با صدور پیامی درباره حضور بانوان در ورزشگاه‌ها اعلام کرد: انتظار از مسؤولان محترم جمهوری اسلامی این است که با اعلام لغو این عنوان، نگرانی‌ها را رفع کنند.
متن پیام این مرجع تقلید بدین شرح است:
«بسم الله الرحمن الرحیم
اگر چه اینجانب مکرر خطر اختلاط زن و مردم بیگانه و برنامه‌های مضره‌ای را که مخالف عفاف و حجاب بانوان و موجب تغییر شخصیت‌ اسلامی جامعه است، تذکر داده و به همگان در مورد آثار و عواقب سوء گرایش به آداب غیر اسلامی غربی هشدار داده‌ام، اکنون که مؤمنین در مورد حضور بانوان در ورزشگاه‌های کشور، سؤال و ابراز نگرانی می‌نمایند، حسب الوظیفه حرمت نظر زن و مردم اجنبی را به بدن یکدیگر از نظر جمیع فقهای عظام اعلام می‌نمایم.
علی هذا حضور بانوان در این گونه برنامه‌ها خلاف شرع و تنازل ظاهر از مواضع اسلامی است.
انتظار از مسؤولان محترم جمهوری اسلامی این است که با اعلام لغو این عنوان، نگرانی‌ها را رفع و موجبات خشنودی قلب مقدس حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا فداه را فراهم نمایند.

آیت الله میرزا جواد تبریزی : به هی

+ نوشته شده در سه شنبه 6 مهر 1389 ساعت 09:48 ب.ظ توسط سید مجتبی كیانژاد نظرات |